barvy | zelená a modrá - naději dobrá

07.04.2015 21:22

 

Po složitých barvách Kovu a ne zcela jednoduché černé posledního prvku pentagramu - Vody se dostáváme k barvám pozemského jangu. Jang je prázdno, proto i jeho barvy nehýří paletou barev předchozích prvků, či paletou barev Země. Ke Dřevu patří opět jako k Vodě podle starých čínských Mistrů barva jediná, my v ní ale uvidíme hned celé spektrum. Barva Dřeva se překládá nejčastěji jako modrá, ale my vnímáme jako základní barvu Dřeva zelenou. Takže z našeho pohledu bychom vyjmenovali minimálně samostatné barvy – zelená, tyrkysová, modrá. Jsou to barvy svěží, barvy začátku, naděje. Působí jako ráno těsně před východem slunce. Všude všechno objímá klid, nanejvýš sem tam zacvrliká první ptáče, ale všechno už se chystá k rozvinutí života. 

Barvy Dřeva nám říkají: buď v klidu, tvůj čas ještě nenastal, ještě chvilku počkej. V tom klidu může být pohoda ranního spánku, ale také napětí a nedočkavost očekávání blízkého dění. Pohodu vnímáme u víc u modré a pastelových odstínů, zelená a jasné barvy nás již nabádají k aktivitě. 

Tlumených odstínů zelené i modré využíváme běžně ke zklidnění. Zelenou známe z nemocnic a operačních sálů, kromě klidu přispívá i k rychlejšímu hojení, modrou doporučujeme ke zpomalení během dne či na noc. My jsme našim chlapečkům vymalovali pokoj na hraní nebeskou modří a ještě jsme přidali tmavomodrý koberec se žlutými puntíky – kluci si hráli a my jsme nemuseli každých deset minut řešit jejich spory. Zelená má několik významných odstínů. Nejběžnější je khaki, zelená s hnědou. 

Aktivita zelené je vázaná realitou hnědé. Hnědá symbolizuje Zemi, hlínu, potažmo jeskyni. Země přináší do našeho života realitu, jang či jin podle potřeby. Potažmo tím vkládá do aktivní zelené samotnou existenci, původní autenticitu. Působí na trempa, stejně jako na vojáka zpozorněním, vnímáním podprahových informací přírody, situace. Zajímavá je i petrolejová. Zelená a modrá do sebe vtahuje příměsí šedé její záhadnost a sílu šedé eminence. Hodně se jí svými účinky podobá šedomodrá, ale v ní už vítězí spíš šedá, jeden z jejích odstínů nazýváme „holubičí šeď“. 

Nejraději asi máme hráškovou zelenou, barvu právě rozpuklého jara nevázaných klukovských her doprovázenou nebeskou modří lehce prosluněné oblohy. Určitě budou opět hrát důležitou roli kombinace barev. 

Ve staré Číně bylo jedno z nejoblíbenějších dívčích jmen Modrobílá. Modrá je klidná potencialita síly, bílá je kovová poslušnost, respektování pravidel. Co víc si rodiče mohli přát, než pracovité poslušné děvče? V současné době propagují katalogy poněkud zvláštní kombinaci modré a kovové v supermoderních kuchyních. Jen těžko si lze představit horší kombinaci pro přípravu jídla, které má být podkladem pro doplnění životně důležité postnatální energie. Branou postnatální energie je žaludek, příslušející k prvku Země. Modrá nebo zelená Dřeva Zemi ovládá, Kov ji vyčerpává. Dřevo vnáší energii Větru, Kov Sucha. Spolykaný neodříhnutý vzduch vyvolává u miminka zvracení, a co dělají větry v našem zažívacím traktu, známe zajisté všichni. Sucho Kovu potom blokuje vstřebávání a trávení. Žaludek potřebuje pro svou práci vlhko a teplo, v barvách červenou a žlutou, tedy pravý opak odosobnělé kombinace nerez-modrá. Jak bude v takovéto kuchyni prosperovat energie, si můžeme hravě představit. 

U nás máme velmi hezké označení kombinací: „červená – modrá, pro blázna dobrá“ a „červená – zelená, pro blázna stvořená“. Bodejť by se naši předkové nevyhýbali této kombinaci, stmeluje vliv barbarské potenciality Dřeva a nespoutaného nekontrolovatelného Ohně. Ne nadarmo jsou tyto kombinace často barvami hrdých národů – Basků, Irů, Skotů. Modrá a žlutá je už výrazně přijatelnější, žlutá je barvou reality, vnímání. 

Kombinace Dřeva a Země je zajímavá. Modrá nebo zelená ve spojení se žlutou zbystřuje vnímání počátku, tedy vnímání zvědavé, hledající. Už jsem se o této kombinaci zmiňovala u pokoje na hraní našich kloučku, kombinace modré výmalby a tmavomodrého koberce se žlutými puntíky se jejich usměrňování zhostila velmi dobře. Uvědomit bychom si měli alespoň základní vliv barev Dřeva, klid připravující rozvoj nového života. Budou-li nás provázet, zůstaneme mladí a hraví.

Eva Joachimová

Kontakt

danuše zábranská příkrá 314
slušovice
76315
+420777088889 danusezabranska@gmail.com