JEDLÉ ROSTLINY Z JARNÍ PŘÍRODY
06.04.2015 14:11
JEDLÉ ROSTLINY Z JARNÍ PŘÍRODY
autor ŽIARISLAV datum 12. KVĚTEN 2014
Sladké: březová šťáva, plody ovoce, nektar z květů jetele a hluchavek, kořen divoké mrkve
Kyselé: šťovík, zaječí šťáva, křídlatka, skalní růže
Hořké: myší ocas, pampeliška
Štiplavý: řeřišnice, zubačka, potočnice, křen, česnečka, pažitka, medvědí česnek
-
Žebříček - řebříček - nahořklý, čistí krev, upravuje trávení, do oleje k sýru, do polévky
-
Ptačinec žabinec - (ptačinec žabinec) (Stelar media) - salátovka, jemná, nedráždivá, bez výrazné chuti - dá se ve větším množství dát do salátu, nebo posekanou, čerstvou přimíchat do jídla.
-
Pastevečtí kapsička obyčejná (Kokoška pastuší tobolka) - lístky jako řeřicha, jemnější - na chléb s máslem, do salátů, čerstvé jako příloha k jídlům.
-
Jetel (jetel) lístky do salátu
-
Kopřiva (kopřiva) - po spaření a posekání skvělá na přívarek ("špenát"), nebo na míchaná vejce. Na cibulku podusit, přidat vejce a česnek, do polévky, karbanátků, ...
-
Potočnice lékařská - chuť jako Řeřicha, pálí chrenovito - nasekané na chléb s máslem, do salátu, do pomazánek, jako chuťovka
-
Medvědí česnek (česnek medvědí) - do pomazánek, na chléb, do salátu, do špenátu, ...
-
Bodlák - Lopuch větší (Arctium lapa) - kořen se dá oloupaný nastrouhat na hrubo, nebo na plátky a osolený podusit do měkka - hutné, výživné.
kořen Lopuchu
-
Jahodník (do salátu)
-
Popenec (Popenec) - jako bylinka na čištění dýchacích cest a jako chutný přídavek do salátu
-
Máta - do salátu, chuťovka, čerstvá, nasekaná.
-
Pažitka - čerstvá do jídla, polévek, pomazánek, ...
-
Bršlice - Kozí noha (Bršlice kozí noha) (Aegopodium podagraria) - výrazná vůně nedá se zmýlit, její listy připomínají kozí kopýtko. Dá se podusit na oleji a vodě a také na špenát - nemusí se oproti kopřivě spařit nejdříve horkou vodou. Dá se jí sníst hodně.
-
Skalní růže - (netřesk) - nachází se na suchých slunných místech. Probrány lístečky růžice se dají přidávat Čerstvá do salátů, nebo se dají smažit v cestičku, nebo do směsi jiné zeleniny .... Má mírně kyselou chuť - i nápoje se z ní dělají - nasekaná vyluhováním ve vodě - osvěžující nápoj dobře působí na žaludek a střeva.
-
Česnečka lékařská (česnáček lékařský) - mohou se použít mladé listy nasekané do salátů a jídel - protože chutná jako česnek - neštípe tak jako on. Lidově se mu říkalo rancesnak - protože se mladé listy přikládaly na rány.
-
Podběl léčivý (Tussilago farfara)
-
Zubačka cibulkonosná - (Kyčelnice cibulkonosná) (Dentária bulbifera) - má v podpaží listů malé černé pacibulky, které se dají jíst - chutnají pálivě jako hořčice pronikavým dá se z ní udělat "hořčice".
-
Hluchavky - Slované je přirovnávali ke kopřivě - má podobné listy, ale protože nepálí - volali ji hluchá - proto ji i nazvali hluchavka.
Květy se dají přidávat do salátů nebo i do kaše - protože jsou nasládlé.
-
DOBROU CHUŤ!
-
fotky a komentáře Ladomirov
Více zde - www.ved.sk