„Kancelářské“ feng shui se vám vyplatí

08.04.2016 18:01

Úvod téměř dušičkový

Feng shui je původně nauka o tom, na kterém místě nejlépe umístit hrob pro předky, kterých si lidé v dřívějších dobách velice považovali. Měli za to, že kdykoli se jim přestane dařit, je to proto, že je jejich předkové přestali podporovat. Teprve později se začalo feng shui používat i pro potřeby běžného bydlení. Takovému feng shui, kde už počítáme i s žijícími lidmi v prostoru, už ale říkáme feng ren shui.
Feng shui se zabývá obecně platnými principy, které uplatňuje nejen ve vnějším, ale i ve vnitřním prostoru. Dříve lidé trávili převážnou část dne venku, domů se chodili jen vyspat. Dnes je to naopak. Celé dny žijeme v uzavřených prostorách. Lidé ve městech a ti, kteří pracují v kancelářích, se do přírody dostanou jen sporadicky. O to důležitější je vyladit si prostředí, ve kterém trávíme převážnou část dne – a to je většinou právě kancelář. Zatímco venku se ladíme na přírodu, při pobytu uvnitř zase na všechno, co nás tu obklopuje.


Zabiják open space
Jedna velká místnost, spousta počítačů, lidé v anonymních kójích namačkaní jeden na druhého, klimatizace, obrovské prosklené domy a haly, lesklé povrchy, hranaté tvary, místo přirozeného světla zářivky. Moderní kanceláře produkují falešný jang. Srozumitelněji řečeno: toto uspořádání prostoru nutí zaměstnance vydávat mnohem více energie, než přijímají. Krátkodobě (maximálně dva roky) se jim tedy v takovém prostředí velmi zvýší pracovní výkonnost. Potom ale nastává vyčerpání, vyhoření, únava. Pracovní výkon je vyžadován stále, nicméně sil už není. Je to jednoduchá matematika. S vyšším výdajem energie také přichází vyšší potřeba odpočinku a čerpání nových sil. Lidé nemají „šťávu“, odcházejí, oslabeni, na jiné místo. Pokud trefí na podobné pracovní prostředí, situace se opakuje. Fluktuace a únava narůstá, tlak na výkon se stále zvyšuje.


Jak si ulevit
Základní potřebou člověka, který se chce cítit dobře, je „jeskyně“. Bezpečí uvnitř skály, krytá záda, dobrý výhled přes hořící oheň ven na světlo. A to je přesně to, co dnešní kanceláře nejsou. Kdo se chce cítit jistě, nebude si sedat zády ke dveřím, zády k ostatním, ani do proudu energie mezi dveřmi a oknem. Jak toto řešit v open space, kde je variabilita toho, co můžete ovlivnit vy, rovna téměř nule? Opatřete si alespoň kvalitní židlí s pevnými zády sahající ideálně až k hlavě. Opěrky na ruce a černá barva vítána. Zajistěte si také dobrý výhled. Pokud máte místo, z něhož se díváte jen do zdi, umístěte před sebe nějaký inspirativní obrázek s otevřenou krajinou, nebo si ho alespoň dejte na plochu monitoru počítače.
Na velikosti záleží
Kromě umístění stolu záleží také na materiálu a tvaru, z něhož je vyroben (v žádném případě vám nedoporučuji skleněný!) Nejlepší je z kvalitního dřeva a takový, který bude zepředu uzavřený (nebude vám vidět na boty a ponožky z nich čouhající. Obecně například platí, že stoly nepravidelného tvaru podporují kreativitu, obdélníkové stoly vám zase pomohou s „ostřejšími“ lokty při jednání. Zanedbatelná není ani velikost. Velký stůl vám poskytne víc prostoru osobního – i v práci jako takové.
Mikroprostředí? Uklidit!
A teď vaše mikroprostředí – tedy pracovní stůl. Co udělat tady? Za prvé: uklidit. Za druhé: vyrobit si tu co nejpříjemnější mikroklima. Hlavně odrušit záření z počítačů nějakým odrušovačem. Pokud chcete použít přírodní prostředky, doporučila bych vám nějaký krystal (vhodný je například fluorit – ovšem pozor, je třeba ho čas od času opláchnout pod tekoucí vodou), Záření „zpracuje“ i kapradí ledviník. Proti nepříjemným kolegům, na které nechcete koukat. si můžete třeba udělat hradbu z květin. Pokud se chcete pracovním stolem zabývat podrobněji, můžete na něj použít magický čtverec pakua.

Nelezte do pasti
Číňané říkají, že nezáleží ani tak na kvalitě semínka, jako na půdě a prostředí, v němž bude klíčit a růst. A takhle je to, neuražte se, i s prostorem. Můžete být sebelepší, sebetalentovanější a sršet energií, ale pokud nebudete mít okolo sebe správné podmínky pro svůj růst a rozvoj, můžete se snažit jak chcete a výsledek nikdy nebude takový, na co stačí váš potenciál. Než tedy v budoucí práci řeknete své ano, jděte se také podívat, jaké budete mít v kanceláři energetické podmínky.  


Najděte si osvíceného šéfa
Jeden podnikatel sháněl kanceláře pro čtyři nové firmy. Obešli jsme několik budov, které si vyhlédl. Jedna byla horší než druhá. Vztekal se sice, že „neměl dobrý čich“, ale nechal si poradit. Je soukromník a ví, že když chce od zaměstnanců velký výkon, měl by jim poskytnout ty nejlepší podmínky. Jeho lidé teď mají dobré a motivující pracovní prostředí, harmonizovanou vodu, dost prostoru, květin, zářivky s plnospektrálním osvětlením a čerstvý vzduch. Výsledek? Spokojeni jsou všichni. A stačilo tak málo.

Ivana Štědrá, Last modified on úterý, 17 listopad 2015 16:32

Kontakt

danuše zábranská příkrá 314
slušovice
76315
+420777088889 danusezabranska@gmail.com