které ovoce zvyšuje účinek léků?

04.03.2016 10:11

Prokazatelně devět stovek lidí zemře každý rok zbytečně. Jen proto, že užívají nevhodné léky nebo jejich kombinace. Mohou za to lékaři?

Rozhodně ne, protože pokud jim pacienti sami nesdělí, jaké léky berou, nemají šanci zjistit, co jim jiný doktor předepsal. Některé preparáty se totiž vzájemně nesnášejí, jindy naopak obsahují stejnou účinnou látku (pod jiným názvem), která jejích účinky zesílí a dojde k předávkování.

 

 

Léky i bylinky si nemusí rozumět

Takto nebezpečná může být třeba poměrně běžná kombinace léků na deprese s prášky na spaní. Účinek se pak zvýší o neuvěřitelných 19 000 % - ne, není to překlep. Dalším příkladem nebezpečné kombinace je souběžné braní některých antibiotik a léků proti zvýšenému cholesterolu. Dokáží je téměř úplně zablokovat a zrušit tak jejich účinek.

Účinné látky, které se nesnášejí s určitými medikamenty, obsahují i některé potraviny nebo bylinné čaje. Pozor si dejte zejména na oblíbenou třezalku. Mění účinky desítek léků a v kombinaci s antidepresivy představuje riziko serotoninového šoku a možnou smrt. Ukázalo se také, že třezalka změní působení antikoncepce, takže ženy přesto ovulují a mohou tedy otěhotnět!

Smrt po grapefruitu

"Jsou známy interakce látek, kdy účinek léku vzrostl stonásobně. Je to jako předepsat sto tablet na nespavost denně. Podobné, i když menší změny v účincích může způsobit i obyčejný ovocný džus," připomíná PharmDr. Josef Suchopár ze společnosti Infopharm.

Podle něj by se vlastně citrusy a citrusové šťávy neměly konzumovat na žádný lék. Zablokují totiž určité enzymy v játrech a účinek se zvýší o stovky procent. Následky někdy mohou trvat i celé týdny.

Nejčastěji ovlivňují účinek léčivé látky tyto potraviny a bylinky:

  • Třezalka
  • Grapefruit
  • Pomerančová šťáva
  • Alkohol, i když méně často, než si lidé myslí

Pro zajímavost: citron zvýší účinek léku na vysoký tlak o 25 %, pomeranč o 32 %, ale grep už o dramatických 173 %! Pepř a kurkuma kvůli obsažené látce piperin zvyšuje "jen" dvojnásobně, ale i to je dost

Čtete příbalové letáky?

I když číst etikety na obalech salámu se stalo národním sportem, každý desátý Čech podle průzkumu přiznává, že se informace u krabičky s léky vůbec nezajímá nebo nedbá instrukcí lékaře. Není divu, že 40 tisíc pacientů končí každý rok v nemocnici. Z výsledků průzkumu vyplývá, že jen třetina dotazovaných si uvědomuje rizika nesprávného užívání léků spojená s častějšími návštěvami lékaře, která vedou k vyšším nákladům na zdravotní systém i pro pacientovu kapsu. 

Také proto vznikla nová online poradna pro pacienty Znám své léky.

Ubohá játra!

Játra pak "nestíhají" už vůbec a lze mluvit o štěstí, když vás z toho doktoři dostanou. Nekombinujte tedy zásadně alkohol s paracetamolem.

Aspirin, užívaný staršími  lidmi jako prevence, nepomáhá na ředění krve, ale naopak způsobuje praskání cév a může tak vést k mrtvici. Také léky s obsahem ibuprofenu mohou výrazně ublížit, pokud zároveň s nimi užíváte přípravky na ředění krve, jako je například warfarin.

Salicyláty, jako je právě aspirin, dokáží často vzbudit nepříjemnou alergii, stejně jako nesteroidní antirevmatika (NSA). Navíc zvyšují účinek inzulinu, takže diabetici by je měli brát jen s nejvyšší opatrností.

Čtěte příbalové letáky!

Častým rizikem bývají situace, kdy mezi účinnými látkami vznikají nevhodné chemické reakce. Všeobecná zdravotní pojišťovna v posledních dvou letech intenzivně pracovala na projektu, jehož cílem bylo ověřit situaci v předepisování nevhodných kombinací léků. Sledovaly se databáze léků předepsaných na recept ve dvou krajích - Královéhradeckém a Středočeském.

Z celkem půl milionu receptů, kde se našly výše uvedené léky, byly identifikovány závažnější stupně lékových interakcí v 16 000 případech. Ještě se vám zdá, že jde o prkotinu? Největší česká zdravotní pojišťovna proto zavede systém, který bude upozorňovat nejen lékaře, ale i nemocné pojištěnce na případné kontraindikace léků.

Nejčastěji předepisované léky na vysoký cholesterol dokáže zablokovat už jeden litr čaje z třezalky, která je dnes velmi oblíbená. Vysoce riziková je kombinace léků na srdce s Viagrou, natož s nějakým jiným, méně prověřeným přípravkem na podporu erekce, často právě koupeným přes internet.

Naopak grapefruitový džus, a v něm obsažené kumariny a flavonoidy, dokážou několikanásobně zvýšit například koncentrace u léků na vysoký krevní tlak nebo onemocnění srdce a způsobit tak závažné komplikace.

Sladké mámení

Dobré je dát si taky pozor, pokud člověk trpí fenylketonurií. Existuje mnoho léků, které sice neobsahují fenylalanin, ale především jiné látky, ze kterých se fenylalanin v těle vytváří. Nejčastější z nich je aspartam, který je často používán jako umělé sladidlo. 

Mezi nejběžnější léky, které mohou být zdrojem fenylalaninu, patří:

  • léky na odvykání kouření (nikotinové žvýkačky)
  • léky užívané při chřipce a nachlazení a léky používané k tlumení bolesti
  • léky užívané ke snížení kyselosti žaludku nebo léky proti zácpě
  • mnoho potravinových doplňků, žvýkaček a výrobků s obsahem umělých sladidel

Naopak diabetici si musí dávat pozor na léky, obsahující pravý cukr. A těch je také hodně. Vážně - čtěte příbalové letáky!  Další odkazy:

https://www.onko.cz/lekarnik-ovlivneni-ucinku-leku-potravou-antibiotika/

https://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/nase-zdravi/30559-ktere-potraviny-a-leky-se-nesnaseji

Kontakt

danuše zábranská příkrá 314
slušovice
76315
+420777088889 danusezabranska@gmail.com